kompulsywne objadanie

Była sobie mała Ala… Kompulsywne objadanie.

Była sobie mała Ala. Ala nie była nigdy niejadkiem, rodzice nie mieli z nią problemów ? zawsze zostawiała talerz pusty. To była jedyna rzecz za którą Alę chwalili, że wszystko zjada. Gdy wyjeżdżała na szkolne wycieczki rodzice kupowali jej wór słodyczy i często już w autobusie zjadała 3 batoniki. Nie była gruba. Często podczas wspólnych nocowanek z dziewczynami zjadała paczkę chipsów, a potem jeszcze tabliczkę czekolady ? wydawało jej się to normalne, była do tego przyzwyczajona. Jej tato też dużo jadł.

Gdy Ala zaczęła dorastać zobaczyła, że jedzenie pomaga łagodzić pewne nieprzyjemne emocje, to że chłopak, który jej się podobał nie zwraca na nią uwagi, lub gdy znowu dostała złą ocenę z odpowiedzi. Traktowała jedzenie jako nagrodę, pocieszacz. Im była starsza tym było gorzej? Już nie pomagała jedna tabliczka czekolady, tak jak kiedyś. Gdy dziewczyna miała zły dzień wchodziła do sklepu i kupowała wszystko na co ma ochotę. Była tam Nutella, batoniki, chipsy, paluszki, świeży chleb, masło i ser żółty. Zamykała się w pokoju puszczała swój ulubiony serial i jadła. Jadła dopóki nie zaczynał boleć ją brzuch i nie mogła już zjeść więcej. Wtedy zaczynała czuć się okropnie? znowu to zrobiła! Znowu jej brzuch jest wielki i nieatrakcyjny. Jej samoocena spadała gwałtownie w dół, nie miała ochoty się z nikim widzieć. Odmawiała spotkań, chciała być sama, po co ma ktoś oglądać ją w takim stanie, jak jest taka brzydka i odrażająca. Poczeka aż będzie lepiej.

Obiecywała sobie każdego dnia, że z tym skończy, przejdzie na dietę i w końcu będzie wyglądać jak dziewczyny z gazet. Podejmowała różne diety, próbowała chodzić do dietetyków, ale to nie dawało rezultatów ? każda z diet kończyła się niepowodzeniem. Wystarczyło, że zaczęła czuć się samotna i dalej szedł ciąg myślowy ? nikt mnie nie kocha, nie mam przyjaciół, jestem sama? i szła do sklepu. Nie mogła przerwać tego kręgu. Wstydziła się mówić o swoim problemie ? w końcu znajomi odbierali ją jako osobę pozytywną. Ale wiedziała, że dłużej tak nie da rady, że ona nie chce tego, chce to zmienić ! Tylko jak ?

 A czy Ty wiesz na co cierpiała Ala ?

Kompulsywne objadanie się ? ten problem dotyka więcej osób niż Ci się wydaje ? nie jesteś w tym sam !

Jeżeli masz taki problem napisz do mnie.